Galvanizleme

1. Sıcak Daldırma Galvanizleme

En yaygın olarak bilinen teknik, parçaların bir sıvı çinko banyosuna batırıldığı sıcak daldırma galvanizlemedir. Metali yaklaşık 449 ° C (840 ° F) sıcaklıkta erimiş bir çinkoya batırırken alaşımların ana metalin dış kısmı ile galvanizlenmesi. İklime maruz kaldığı noktada, saf çinko (Zn) oksijenle (O2) reaksiyona girerek çinko oksit (ZnO) oluşturur ve bu da normalde donuk gri olan çerçeve çinko karbonata (ZnCO3) karbondioksit (CO2) ile yanıt verir. Altındaki çeliği çoğu zaman daha fazla erozyondan koruyan gerçekten sağlam malzeme. Galvanizli çelik, genellikle paslanmaz çelik maliyeti olmadan korozyon direncinin gerekli olduğu uygulamalarda kullanılır ve maliyet ve yaşam döngüsü açısından yaygın olarak görülür. Yüzeysel olarak tasarlanmış kristalleşme ile çok iyi ayırt edilebilir.

2. Ön Galvanizleme: Galvanizing

Ön galvanizli çelik, sac formatındayken, dolayısıyla daha fazla montajdan önce galvanize edilmiş çeliği ifade eder. Ön galvanizasyon, çelik dar bant sacın sıvı çinko içinden hareket ettirilme şekli nedeniyle, değirmen galvanizlemesi olarak adlandırılır. Levha heyecanlanmak için çok gönderildikten sonra, ölçmek için dilimlenir ve geri çekilir. Tüm levhaya belirli bir kalınlık uygulanır, örneğin önceden galvanize edilmiş Z275 çeliği, metrekare başına 275 g çinko kaplamaya sahiptir. Pregalvaniz çeliğin sıcak daldırma galvaniz çeliğe göre sahip olduğu temel avantajlardan biri de üstün bir görünüme sahip olmasıdır. Ön galvanizli malzemeler, iletken, dudaklı ve açık kanallar dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi için kullanılmaktadır.

3. Elektro Galvanizasyon

Elektro galvaniz veya elektroliz kaplamalar, elektro-biriktirme ile çelik sac ve şeride çinko uygulanarak yapılır. Sac galvanize benzer şekilde, aktivite sabittir ve kaplama kalınlığı önemsizdir. Uygulanan levha veya şerit, geçiş donanımı yoluyla yıkamanın ardından çinko kaplama banyosuna batırılır.

Galvanizin Kullanımları:
Genel olarak galvanizleme; balkonlar, verandalar, merdivenler, merdivenler, şehir mobilyaları, bina iskeletleri, yürüyüş yolları ve daha fazlasını içerir. Sıcak daldırma galvanizli çelik, çelik çerçeve bina yapıları için temel bir yapı malzemesi olarak temel çelik çerçeveler olarak çelik ana hatların yapımında da kullanılır. Sonraki galvanizli kaplama, temel çeliğe metalürjik olarak bağlanmış genel olarak saf çinko ve çinko-demir alaşım katmanlarını içeren yoğun ve güçlüdür. Sıcak daldırma galvanizlemenin, tıpkı dış koruma gibi iç kısmı sağlaması, normal sadece boya çerçevelerine kıyasla büyük bir avantajdır.