Çelik konstrüksiyon yapı, temel inşaatlarında ve güçlendirme isteyen bölgelerin ön hazırlık çalışmalarında alternatif yapılara göre büyük oranda ekonomik kazanç ve zamandan avantaj sağlar.

Yapıyı oluşturan bütün elemanlar ve taşıyıcı sistem cıvatalı olarak üretilip uygulanabilir. *Çelik yapıyı sökme, taşıma, değiştirme, büyütme veya küçültme işlemlerinde minimum zayiatsız malzeme kaybının önüne geçilmesini sağlar.

Çelik konstrüksiyon, endüstriyel yapılarda geniş açıklıkları geçmektedir. Maliyeti avantajı ile birlikte yapının amaca uygun şekilde kullanılmasına olanak tanır.

Çelik taşıyıcı sistem ön üretimli olması nedeniyle zayiatsız sevk ve ekonomi sağlamaktadır. * Mimaride yapılacak değişikliklerde hızlı ve sorunsuz bir geçiş imkânı sağlar.

Çelik yapı elemanlarının imalatı ve montajı hava koşullarından etkilenmez.

Depolama avantajları ile birlikte kesintisiz çalışma ve montaj imkânı sağlar.

Çelik, inşaat taşıyıcı sistemde bilinen esnek, kaliteli ve güçlü bir malzemedir.

Çelik sistem depreme karşı dayanıklıdır.

Önceden hazırlanan projeler sayesinde imalat rahatlığı sağlar.

Milimetrik toleranslarla imal edilir ve çok kısa sürede montaj olanağı sağlar.

Çelik sistemli binaların projeleri modüler olduğundan taşıma (nakliye) ve zaman açısından avantaj sağlar.

Çelik taşıyıcı sistem üstün mukavemeti sayesinde büyük açıklıkların kolonsuz geçilebilmesi; iç mekânda istenileni yapabilme olanağı; deprem ve şiddetli fırtınalara dayanıklılık; tüm detayların tasarım aşamasında çözüldüğü gelişmiş çizim programları ile bilgisayarda izlenebilme olanağı; hafifliği sayesinde betonarme sisteme göre nakliye maliyetlerinin minimuma inmesi ve benzeri gibi pek çok avantajlar sağlamaktadır

Estetik Avantajları

Tasarımcılar için değişik çözüm olanakları sağlayan çelik, kullanım açısından da ferah işlevsel alanlar inşa edilmesi için uygun bir yapı malzemesidir. Uluslararası düzeyde ödüllere layık görülen yapıların büyük bir bölümünün çelik taşıyıcı sistem ile inşa edilmiştir.

Çelik Yapı Uygulamalarında Teknik Şartlar

İşin kapsamında kullanılan tüm malzemeler, yürürlükte olan TSE EN belgelidir.

Çelik konstrüksiyonu yapımı işlerinde projesine, krokisine, ulusal, uluslararası ve genel standartlara uygun ölçülerde malzeme kullanılmaktadır.

Yapı çeliğinin projesinde belirtildiği şekilde imalatı ve yapımı için gerekli tüm işçilik, malzeme, tesis, nakliye, vinç ve teçhizat hizmetlerini sağlayan planlama Türk Standartları Enstitüsü ( TSE ) standartlarına göre yapılmaktadır